Львівська єпархія. Уроки козацького подвига учням Карпат

Сумна дата 100-ліття трагедії перших у Європі концтаборів Терезина і Талергофа для карпатської молоді співпала із подіями Євромайдану в Києві 2013 р. Аби зробити належні уроки з історичної ситуації, вихованці Бориславських інтернатів, студенти ПрофТехЛіцею й учні гімназії та ЗОШ №1 14-15 грудня відвідали ОБИТЕЛЬ-МЕМОРІАЛ "КОЗАЦЬКІ МОГИЛИ" у Пляшевій під Берестечком.

По слову приснопам'ятного митрополита Іоасафа Коринфскаго, котрий освячував шаблі наших козаків на Гробі Господньому в Єрусалимі й благословляв воїнів перед битвою у Свято-Михайлівській церкві, "нашими поразками Господь учить нас і нащадків більше, як на перемогах, бо в них відбувається перемога над собою вітхим заради Христа Воскреслого". Поразкою всієї Європи, Речі Посполитої став розгром козаків і селян під Берестечком.

1

Починаючи з війська Іслама Гірея ІІІ і закінчуючи армією Казимирa з німецькими найманцями - для всіх зайд і окупантів ця трагедія повернулася великими втратами. Вічная пам'ять - лише козакам і селянам спалених татарвою сіл Русиньских! Вони стояли за Богом обітовану Вітчизну. Без того низька густота населення Волині після трагедії впала від 19 осіб на 1 км. ще втричі(!!!) Річ Посполита розвалилася, як то пророкував під Львовом Хмельницький гоноровим полякам, а слов'янські народи ще довго виборюватимуть братську дружбу для майбутньої Європи.

2

3

Блаженніший наш Предстоятель чуйно і дуже доречно запропонував опозиційним діячам та ідеологам зустрічатися із провладними керівниками у Свято-Успенській Лаврі. Це духовне серце України й усієї Русі. Щоб не було на корпоративному чи особистому рівні між нашими депутатами, але вони змушені співпрацювати на хосен рідного народу: бо не спілкуючись, не викресуючи спільної позиції - всі партії стануть просто бездіяльними фракціями (читай - зіпсована фарба розпадається на фракції).

Цього вчили нас і уроки бою під Берестечком: коли козацька старшина після арешту Хмельницького і ще трьох козаків мусила переобрати керівником Івана Богуна і вирішила ще з ночі лаштувати переправу через Пляшівку й болота, не встигли повідомити усіх селян про план дій. Вранці, коли селяни прокинулись до оборони, почалась паніка: "Козаки нас покинули" і багато тисяч загинули на ще неготових переправах у болоті!

Отак "ні за цапову душу" загинуть усі, хто незгуртовано піддаватимуться панічним закликам, замість конструктивної співпраці й твердої віри у Божий Промисел.

4

Богдан Петраш, Яна Барва й Уляна Баран зазначили, що учням найбільше сподобалося "ходити підземеллям із саркофагами з останками козаків, молитися за своїх прадідів та вудчівати диханням атмосферу старовинних храмів архангела Михаїла, великомученика Георгія Побідоносця, святої Параскеви П'ятниці та свв. князів Бориса і Гліба". Молодшим школярам було цікаво розглядати зразки зброї (мушкети, гармати) та начиння побуту наших попередників. А учні 9-го класу відзначали, що старовинн ікони, документи і свідчення, зібрані століттями на цій священній землі трудами засновників обителі, вчених і доброчинців, спонукають до палкої молитви вдячності за уроки відданого служіння й мудрості, смирення і водночас великого подвигу Христа ради.

"Позираймо, братя, - оповідав карпатський паломник школярам, - Кидь бы не Почаїв - не было б ниякого відродженя! І на козацких могилах нич би ниньки не було! Ані музею, ані святині прадідів, ані наукового дослідження Божого Уроку історії краю нашого!" Дізналися наші школярі та студенти, що не було б меморіалу, якби не ченці Свято-Успенської Почаївської Лаври (30 послушників, 3 диякони, 2 ієромонахи на чолі з архімандритом Віталієм (Максименком) та дослідники і вчені, краєзнавці та селяни й просто патріоти своєї Батьківщини. Тому нині у храмах на козацьких могилах нас надихають ікони Івана Їжакевича, твори митців Ярослава Мичуди, Євгенії Лещук, результати досліджень таких науковців, як Ігор Кирилович Свішников.

Наша поїздка теж би не відбулася, якби не благословення Почаївського митрополита і молитва з трудами насельників Свято-Успенської обителі. Благочинний архімандрит Герман, чесні отці Полікарп, Тихон, Даниїл, Олександр, Серафим а також численні послушники і працівники допомогли нашим учням не тільки переночувати в обителі, але й погодували паломників та Єлеопомазанням підготували спраглих до Святих Таїнств Сповіді, Причастя. Міркування про те, що саме у собі має перемогти кожен із нас, конкретно ставили нас на те поле бою, з якого не можливо пройти через облогу Митарств без Архангелів Божиїх!

5

Дуже пошкодували відвідувачі з Карпат, що щоденні тут служби немноголюдні, а прибувають на молитву масово лише у 9-ту п'ятницю від Великодня, у день св. Георгія Побідоносця (6 травня), на храмові свята Бориса і Гліба (15 травня) і св. Параскеви П'ятниці. Великої уваги ця святиня заслуговує на щонедільні відвідини із шкіл Києва, Львова, Вінниця, Харкова, Дніпропетровська, Донецька, Рівного, Луцька! Тут має бути запис на три місяці вперед! А автобуси із міжнародними делегаціями просто з Євромайданів мають прибувати сюди на 2-3 дні для правильного засвоєння уроків історії та для детального планування майбутньої співпраці усіх народів людства!

диякон Тарасiй

БОРИСЛАВ, КОВЧЕГ Карпат